شرایط استفاده از خدمات نرم افزارهای ریتاک برای مسافران

نرم‌افزارهای ریتاک که جهت تسهیل حمل ‌و‌نقل مسافر طراحی گردیده،تحت شرایط زیر خدمات مربوطه را ارائه می‌‌نماید؛ لذا این شرایط به‌عنوان یک قرارداد الزام‌آور بر روابط بین کاربر و شرکت حاکم خواهد بود. بر این اساس، ضروری است پیش از استفاده از خدمات ریتاک این شروط را به‌دقت مطالعه نمایید. استفاده از ریتاک به‌منزله‌ی قبول تمامی شرایط ذیل می باشد و هرگونه ادعا یا اعتراض آتی در این خصوص را بلا اعتبار می‌‌نماید. شرکت ممکن است شرایط استفاده از خدمات نرم‌افزارهای ریتاک را در طول زمان تغییر دهد. این تغییرات از طریق نرم‌افزارهای ریتاک و یا از طریق بروز رسانی نرم افزار های مربوطه و یا در قالب پیامک و یا ایمیل به تمامی کاربران اطلاع داده خواهد شد؛ صرف ادامه‌ی استفاده‌ کاربر(مسافر) از خدمات ریتاک ، اعلام رضایت نسبت به شرایط جدید و قبول آن توسط کاربر(مسافر) تلقی می‌‌گردد.

توجه: هرگونه علامت، عدد، کلمه، تصویر یا نشان الکترونیک که مثبِت هویت امضا کننده باشد و به این سند یا سایر اسناد صادره در این زمینه ملحق شود به‌منزله امضای الکترونیک و همانند امضای دست ‌نویس واجد اعتبار خواهد بود و امضاء کننده را به مفاد سند ملتزم می‌‌نماید.

مفاد سند
ماده۱ – تعاریف و اصطلاحات:

اصطلاحاتی که در این قوانین و مقررات به کار رفته است دارای معانی مشروح زیر است:

۱-۱- مسافر: افرادی که در برنامۀ مسافر ریتاک  به منظور ارسال درخواست سفر ثبت‌نام کرده‌اند.

۲-۱- راننده: افرادی که در برنامۀ رانندۀ ریتاک به منظور دریافت درخواست سفر و ارائه سرویس حمل و نقل مسافر ثبت‌نام کرده‌اند.

۳-۱- کاربر: شخصی اعم از مسافر و راننده که از طریق اینترنت به سامانه  ریتاک متصل و از خدمات نرم افزاری ریتاک بهرمند می‌شود.بدیهی است منظور از کاربر در این سند بنا به مورد ،مسافر ، راننده و یا هر دو می باشد.

۴-۱- کاربران: مسافران و رانندگان.

۵-۱- خدمات برخط (online) ریتاک :به خدماتی گفته می شود که پس از ارسال درخواست سفر توسط مسافر و پس از پذیرش توسط راننده بلافاصله مقدمات لازم وسفر انجام خواهد پذیرفت.

-۶-۱خدمات همسفری (carpooling) ریتاک : به خدماتی گفته می شود که بر اساس توافق بین مسافر و یا مسافران با راننده جهت پیمودن مسیری مشخص توسط راننده و خودرو ایشان انجام می پذیرد.

-۷-۱ خدمات رزرو ریتاک :به خدماتی گفته می شود که پس از ارسال درخواست رزرو سفر توسط مسافر و پس از پذیرش توسط راننده در موعد مقرر مقدمات لازم وسفر انجام خواهد پذیرفت.

-۸-۱شرکت: ارائه دهندۀ سرویس ریتاک٫

-۹-۱ریتاک : خدمات نرم افزاری جهت حمل و نقل مسافر ارائه می شود.

-۱۰-۱حساب کاربری: حسابی است که افراد برای استفاده از سرویس ریتاک در نرم‌افزار ریتاک ایجاد کرده‌اند.

-۱۱-۱ اعتبار: مبلغی است که کاربران در حساب کاربری خود جهت استفاده از سرویس ریتاک دارند.این مبلع بصورت پرداخت از طریق سامانه بانکی و کارت های عضو شبکه شتاب و یا با استفاده از کد ها و یا بسته های تشویقی طبق شرایط و مقررات منظور و محاسبه خواهد شد.

-۱۲-۱اطلاعات محرمانه: اطلاعاتی که توسط کاربران مسافر و راننده در اختیار ریتاک  قرار داده می‌شود اعم از اطلاعاتی که به صورت مستقیم از سوی کاربر مسافر و یا کاربر راننده وارد می‌شود و همچنین اطلاعاتی که به صورت خودکار و در نتیجۀ بهره برداری از خدمات ریتاک در اختیار شرکت قرار داده می‌شود، مانند اطلاعات مربوط به سفر اعم از زمان سفر، موقعیت مکانی مبدا و مقصد، مسیر طی شده، موقعیت مکانی کابر راننده و غیره.

ماده۲ – حساب کاربری:

۱-۲- مسافر با ثبت نام در ریتاک می‌پذیرد که قوانین و مقررات ریتاک را به صورت کامل مطالعه کرده و پذیرفته است. این قوانین ممکن است در طول زمان تغییر کند، استفادۀ مستمر مسافر از ریتاک به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات آن است.  و مسافر متعهد است تمامی تغییرات، الحاقات و اصلاحاتی که توسط ریتاک از طریق پیامک، ایمیل و یا نرم افزارهای ریتاک در خصوص استفاده از خدمات ریتاک  و شرایط آن برای کاربر ارسال می گردد را مطالعه نموده و در صورت موافقت، آن را تأیید نماید. تأیید مزبور ممکن است در قالب یک علامت،کلمه، عدد، عبارت، یک نام تایپ شده و امثال آن به عمل آید که به سند مزبور ملحوظ می گردد و همانند امضای دست نویس دارای آثار و اعتبار حقوقی است و امضاکننده را متعهد و ملتزم به مفاد سندی که به طریقه مزبور امضا نموده است، می نماید.

۲-۲- برای استفاده از ریتاک لازم است که هر مسافر یک حساب کاربری در ریتاک  بسازد. تنها افرادی که بیش از ۱۸ سال سن و واجد اهلیت قانونی باشند می‌توانند اقدام به ساختن حساب کاربری در ریتاک  کنند. برای استفاده از ریتاک مسافر باید نام، نام خانوادگی، آدرس پست الکترونیکی و شماره همراه خود را در نرم‌افزار ریتاک ثبت کند.

۳-۲- مسافر می‌پذیرد اطلاعات خواسته شده را به صورت صحیح و به‌ روز در سرویس ریتاک وارد کند و در صورت هرگونه تغییر در اطلاعات مسافر مراتب را به قید فوریت به شرکت اعلام نماید. وارد کردن اطلاعات نادرست و غیردقیق ممکن است منجر به محرومیت مسافر از خدمات ریتاک شود و مسافر نمی‌‌تواند به این موضوع معترض گردد

۴-۲- هر مسافر (اعم از حقیقی و حقوقی) تنها مجاز به افتتاح  یک حساب کاربری در ریتاک است.

-۵-۲در خصوص اشخاص حقوقی، نماینده‌ی شرکت اقدام به ایجاد یک حساب کاربری به نام شرکت می‌‌نماید و در این صورت، اطلاعات ثبتی شرکت از قبیل نام کامل شرکت، شماره‌ی ثبت و شناسه‌ی ملی شرکت در اداره‌ی ثبت شرکت‌‌ها می‌‌بایست در کنار مشخصات نماینده‌ی شرکت در فرم مشخصات تکمیل گردد.

۶-۲- مسئولیت همۀ فعالیت‌هایی که از طریق حساب کاربری مسافر در ریتاک یا سایر خدمات مربوط به ریتاک ایجاد وانجام می‌شود به عهدۀ مسافر است.

-۷-۲ مسئولیت حفظ امنیت اطلاعات حساب کاربری مسافر از جمله نام کاربری و رمز عبور به عهدۀ مسافر است. در صورت مفقود یا سرقت اطلاعات حساب کاربری مسافر ، مسافر موظف است به قید فوریت موضوع را به اطلاع شرکت برساند. بدیهی است تا زمانی که اطلاع‌رسانی به شرکت انجام نشده است مسئولیت همۀ فعالیت‌هایی که از طریق حساب کاربری مذکور انجام شده و می‌شود تماما به عهدۀ مسافر خواهد بود.

-۸-۲مسافر حق ندارد به اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر اجازه استفاده از حساب کاربری خویش را نماید یا حساب خود را به فرد یا افراد حقیقی و حقوقی دیگر منتقل کند.  در مورد کاربر شخص حقوقی نیز، مسئولیت‌های قانونی بهره برداری از خدمات ریتاک متوجه مدیران مجموعه‌های مذکور خواهد بود.

-۹-۲در شرایط خاصی ممکن است از مسافر برای استفاده از سرویس ریتاک ، درخواست احراز هویت شود، در چنین شرایطی اگر مسافر اطلاعات کافی در اختیار شرکت قرار ندهد، شرکت می‌تواند حساب کاربری وی را مسدود کرده و از ارائۀ سرویس به مسافر خودداری کند.

-۱۰-۲هر مسافر با ثبت‌نام در ریتاک و ایجاد حساب کاربری به نام خود صحت انتساب تمام پیام‌‌های صادره ازحساب کاربری خویش را پذیرفته و در نتیجه حق هرگونه اعتراض یا ادعای آتی (مبنی بر انکار، تردید یا جعل داده‌ی پیام‌های ارسالی) را از خویش سلب و اسقاط می‌‌نماید

-۱۱-۲ در صورت عدم همکاری مسافر و ارائه نکردن اطلاعات مربوطه در شرایط خاص که ممکن است احراز هویت کاربر از جانب شرکت ضروری تشخیص داده شود – شرکت حق انسداد حساب کاربری مسافر را خواهد داشت.

ماده۳ – استفاده از ریتاک:

۱-۳- کاربران متعهد می گردند در حین استفاده از ریتاک از استعمال دخانیات امتناع نمایند.

۲-۳- با استفاده از سرویس ریتاک مسافر می‌پذیرد که از ریتاک برای انجام هیچ فعالیت غیر‌قانونی طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران یا مخالف با عرف جامعه استفاده نکند. کاربر حق ندارد اشیاء غیر مجاز از جمله مشروبات الکلی، مواد مخدر، سلاح یا سایر اشیاء و لوازم ممنوعه یا حیواناتی که طبق قانون جمهوری اسلامی ایران مجاز نیست در خودرو همراه داشته و حمل نماید.

۳-۳- کاربر مسافر متعهد است در صورت داشتن بار نامتعارف و هر گونه پرنده یا حیوانات مجاز دیگر، موضوع را قبل از توافق بر سفر به کاربر راننده اعلام کند در غیر اینصورت چنانچه پس از پذیرش درخواست سفر و عزیمت کاربر راننده به نقطه مبدا، مواجه با موارد فوق شود، مجاز به لغو (امتناع از انجام) سفر بوده و مسئولیت جبران خسارات وارده برعهدۀ کاربر مسافر است.

-۴-۳کاربر مسافر و یا راننده متعهد می‌شود هیچ‌گاه از خدمات ریتاک به صورتی که به ریتاک یا شرکای آن صدمه‌ای وارد کند استفاده نکند. در صورتی که کاربر مسافر اعم از شخص حقیقی و یا حقوقی و یا کاربر راننده نسبت به سوءاستفاده از امکانات فراهم شده در خدمات ریتاک در جهت منافع شخصی و یا آسیب اعم از مادی و یا معنوی به منافع شرکت اقدام نماید، شرکت ضمن داشتن حق قطع خدمات و غیرفعال نمودن حساب کاربری، مجاز خواهد بود با مراجعه به مراجع قضایی و یا سایر مراجع ذیصلاح قانونی نسبت به مطالبه جبران خسارات وارده اقدام نماید

۵-۳- مسافر می‌پذیرد که ریتاک ممکن است از ارسال SMS پیامک به عنوان راه ارتباطی شرکت با وی استفاده کند. مسافر می‌تواند درخواست کند که ارسال این پیام‌ها قطع شود اما می‌پذیرد که با انصراف از دریافت این پیام‌ها، ممکن است در استفاده از سرویس با مشکل مواجه  و یا اطلاعات  لازم به موقع به ایشان نرسد.

۶-۳- ریتاک ممکن است کدهایی به منظور هدیه به مسافر ارائه کند که با وارد کردن این کدها در برنامه، یا درصدی از هزینه سفر کاسته یا درصدی از هزینه سفر پس از آن به مسافر برگردانده ‌شود و یا مبلغ مشخصی به حساب مسافر در ریتاک اضافه می‌شود. نحوۀ ارائه این خدمات و تعیین مهلت استفاده از آنها، منوط به تشخیص و صلاحدید شرکت بوده و در صورت عدم تعلق کدهای مذکور، کاربر مسافر حق طرح هیچگونه ادعا و اعتراضی را در این خصوص نخواهد داشت.

۷-۳- مسافر می‌پذیرد که اجازۀ انتقال یا فروش کد ها (مندرج در بند ۶-۳-(را به افراد دیگر ندارد. همچنین مسافر مجاز نیست این کدها را به صورت عمومی منتشر کند (حتی اگر ریتاک در فضاهای عمومی این کد ها را منتشر کرده باشد) مگر اینکه ریتاک رسماَ این اجازه را به آنها داده باشد.

۸-۳- مسافر می‌پذیرد اعتباری که در حساب کاربری خود دارد مستقل از روش کسب آن (اگر در نتیجه افزایش اعتبار از طریق درگاه بانک باشد یا در نتیجه وارد کردن کدهای تخفیفی که ریتاک  در اختیار آنها قرار می‌دهد یا هر روش دیگری) فقط برای استفاده از سرویس ریتاک  قابل استفاده است و امکان دریافت این وجه را به صورت نقد وجود نخواهد داشت.

۹-۳- مسافر می‌پذیرد کدهایی که جهت افزایش اعتبار یا کاهش هزینه سفر به آنها داده می‌شود ممکن است منقضی شوند. از آنجایی که ریتاک برای ارائه این کدها هزینه ای از کاربران دریافت نمی‌کند، این حق برای شرکت محفوظ است که مبلغ یا درصد تاثیر این کدها را حتی پس از انتشار آنها تغییر دهد یا در صورت لزوم آنها را باطل کند. همچنین درصورتی که شرکت تشخیص دهد که استفاده از این کد به دلیل خطای فنی یا تخلف صورت گرفته و یا غیر قانونی بوده است می‌تواند این کدها یا اعتباری که در نتیجۀ استفاده از آنها به حساب مسافر اضافه شده است را باطل یا حذف نماید.

۱۰-۳- مسئولیت تامین اینترنت و سخت‌افزار لازم و همچنین پرداخت هزینه‌های مربوط به آنها برای استفاده از سرویس ریتاک تماما بر عهدۀ  وهزینه مسافر می باشد.

۱۱-۳- هزینه‌ی سفر که در هنگام درخواست برای مسافر نمایش داده می‌‌شود برای حداکثر سه نفر و با احتساب بار متعارف محاسبه شده است و در صورتی که تعداد مسافران از این تعداد تجاوز کند یا مسافر دارای بار نا متعارف باشد، ریتاک مجاز خواهد بود قیمت تعیین‌شده را تغییر دهد و به‌تناسب تعداد مسافر یا میزان بار بر این مبلغ بیفزاید. ایجاد هر تغییری در شرایط سفر از سوی مسافر، از قبیل درخواست تغییر مبدأ، مقصد و مسیر سفر یا درخواست توقف در طی مسیر و مانند آن، مشمول حکم اخیر خواهد بود و ریتاک را مجاز خواهد کرد که بر طبق موازین قیمت‌گذاری خود قیمت تعیین‌شده را تغییر دهد. در سایر موارد قیمت تعیین‌شده غیرقابل‌تغییر خواهد بود.

۱۲-۳- کاربر متعهد می‌شود پس از اتمام سفر از هیچ بخش از اطلاعاتی که در نتیجه استفاده از سرویس ریتاک ، از مسافران یا رانندگان کسب کرده است هیچ‌گونه استفاده‌ای نکند. طبعاً ذخیره کردن اطلاعات مسافران یا رانندگان در دستگاه تلفن همراه یا به هر شیوۀ دیگر نیز مغایر با قوانین ریتاک خواهد بود. همچنین کاربر متعهد می‌شود در طول سفر، فقط در شرایط ضروری از اطلاعاتی که از مسافران یا رانندگان در سرویس ریتاک ارائه شده است استفاده کند. استفادۀ کاربر از این اطلاعات باید مطابق با عرف جامعه و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.ضمنا در این راستا سرویس ریتاک اپلیکیشن های خود را مجهز به گفتگو(chat) درون برنامه جهت کاربران مسافر مجهز نموده است تا در صورت عدم تمایل مسافر به ثبت شماره تلفن خود در سمت (سرویس) راننده این موضوع ممکن گردد.ضمنا ریتاک هیچگونه تضمینی مبنی بر عملکرد همیشگی سیستم chat را نداده و نمی دهد و کاربر حق هیچ گونه اعتراضی در این خصوص ندارد.

۱۳-۳- با استفاده از سرویس ریتاک مسافر می‌پذیرد که در حین سفر، ریتاک را وسیله‌ای برای تبلیغات و بازاریابی کالاهای شخصی خود قرار ندهد و از هرگونه معرفی و عرضۀ محصولات شخصی و یا محصولات متعلق به دیگران خودداری کند.

۱۴-۳- مسافر متعهد به رعایت همۀ قوانین اسلامی، شرعی، اخلاقی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران از جمله رعایت حجاب مناسب در هنگام استفاده از ریتاک ، است.

-۱۵-۳ مسافر می‌پذیرد که ریتاک خدمات حمل و نقل شهری نیست بلکه تنها یک خدمات نرم‌افزاری است که ارتباط بین خدمات گیرندگان یعنی مسافران و خدمات دهندگان یعنی رانندگان را جهت توافق بر انجام یک سفر فراهم می‌کند. در سرویس ریتاک راننده مختار است یک درخواست سفر را بپذیرد یا رد کند، همچنین مسافر مختار است پس از ارسال درخواست سفر، مشخص شدن راننده و قبل از آغاز عزیمت راننده به نقطه مبداء، سفر را انجام دهد یا خیر. لذا هر سفری که مسافر با راننده انجام می‌دهد باید به عنوان یک قرارداد لازم مستقل بین راننده و مسافر در نظر گرفته شود.

-۱۶-۳ خدمات ریتاک ممکن است با مشارکت خدمات شرکت‌های دیگری ارائه شود که شرکت ریتاک کنترلی روی آنها ندارد. در چنین شرایطی مسافر می‌پذیرد که این خدمات، قوانین استفاده و مقررات مختص خود را دارند و ریتاک مسئولیتی در خصوص قوانین و خدمات این شرکت‌ها ندارد.

-۱۷-۳مسافر موظف است در زمان مقرر در مبدأ سفر (نشانی‌ای که در درخواست سفر ثبت شده ‌است) حضور یابد، در غیر این صورت شرکت مجاز خواهد بود معادل هزینه‌ی سفر را از اعتبار او کسر یا از نام‌برده وصول نماید. وصول این مبلغ، نافی اختیار شرکت برای انسداد حساب کاربری مسافر موصوف نخواهد بود.

-۱۸-۳مسافر موظف است هزینه‌ی سفر را که وفق مفاد ماده‌ی ۴ این قرارداد توسط نرم‌افزارهای ریتاک تعیین می‌‌گردد، به یکی از طرق پیش‌بینی‌شده در آن ماده پرداخت نماید. پس از ارسال درخواست سفر (در شرایطی که سفر وفق درخواست اولیه انجام پذیرد و در شرایط آن تغییری داده نشود) یا پس از پایان سفر (در فرضی که شرایط سفر وفق مفاد بند ۱۱-۳ تغییر یابد) مسافر نمی‌‌تواند به میزان هزینه‌ی سفر اعتراض کند یا پس از پرداختْ تقاضای استرداد مبلغ پرداختی را بنماید. در صورتی که مسافر به هر علت – از جمله به‌خاطر اشکالات فنی، ارتباطی، قطع شبکه‌ی تلفن همراه، بروز نقص در نرم‌افزار و …  نتواند هزینه‌ی سفر را پرداخت کند، شرکت مجاز خواهد بود که این هزینه‌ را از اعتبار مسافر در ریتاک کسر کند یا مبلغ آن را از نام‌برده وصول نماید و مسافر نمی‌‌تواند نسبت به این اقدام اعتراضی داشته باشد.

-۱۹-۳ خدمات ریتاک مسئولیتی در قبال اشیاء گمشده و جا مانده در خودرو‌ها را ندارد ولی درصورت اعلام جزئیات سفر همکاری های لازم را انجام خواهد داد.

ماده۴ – هزینه‌ها و پرداخت:

۱-۴- مسافر می پذیرد امکان استرداد هزینه‌هایی که مسافر به ریتاک می‌پردازد وجود ندارد.

۲-۴- هزینه‌ی سفر از طریق نرم‌افزارهای ریتاک محاسبه و به مسافر اعلام می‌‌گردد. هزینه‌ی خدمات ارائه‌شده با توجه به زمان درخواست سفر (ساعات مختلف یا روزهای هفته)، مبدأ و مقصد سفر ،نوع سرویس و دیگر عوامل مؤثر متغیر خواهد بود و کاربر پس از مشاهده‌ی قیمت و ارسال درخواست سفر (در خصوص مسافر) یا پذیرش درخواست سفر (در خصوص راننده) حق هرگونه اعتراض در این خصوص را از خود سلب و اسقاط می‌‌نماید.

۳-۴- پرداخت هزینۀ سرویس فقط از طریق روش‌هایی که توسط ریتاک مشخص می‌شود، می تواند صورت گیرد. این روش‌ها عبارتند از پرداخت اعتباری از داخل برنامۀ موبایل، پرداخت اینترنتی برای افزایش اعتبار و پرداخت نقدی به راننده.

-۴-۴مسافر می‌پذیرد که باید هزینۀ سفر را مستقل از هر گونه مشکلی که ممکن است در برنامه ریتاک جهت پرداخت آنلاین به وجود بیاید به شرکت پرداخت کند. در صورتی که به دلیل مشکلی در برنامه ریتاک یا مشکلات ارتباطی از جمله اینترنت و شبکۀ تلفن همراه امکان پرداخت از طریق اپلیکیشن فراهم نشود مسافر همچنان موظف به پرداخت هزینه سفر خواهد بود. در این شرایط پرداخت هزینه ممکن است با هماهنگی مسافر با دفتر شرکت ریتاک یا روش‌های دیگر صورت پذیرد. در صورتی که مسافر به هر دلیلی از جمله مشکلات اپلیکیشن پرداخت را انجام نداده باشد، شرکت حق دارد مبلغ سفر را از اعتبار مسافر در ریتاک کسر نماید.

-۵-۴کاربر مسافر می‌پذیرد هیچوقت درخواست ریتاک ارسال نکند مگر اینکه قصد استفاده از خدمات ریتاک را داشته باشد. کاربر مسافر اگر پس از ارسال درخواست سفر و پذیرش درخواست توسط یک راننده، درخواست را لغو کند، یا در مکان مشخص شده به عنوان مبدا سفر در زمان مشخص حضور پیدا نکند، وی متعهد به پرداخت مبلغ مورد قبول مذکور می‌باشد و یا شرکت مجاز خواهد بود نسبت به کسر و برداشت مبلغ مذکور از محل اعتبار وی اقدام نماید

-۶-۴کاربر مسافر می‌پذیرد هر گونه تخریبی که در خودروی راننده در نتیجه استفاده از خدمات با حساب کاربری وی ایجاد شود، مسئولیت تامین هزینه‌های مربوط به تعمیر، شست و شو و غیره به عهده وی خواهد بود. در چنین مواردی ریتاک حق دارد این هزینه‌ها را از اعتبار موجود در حساب ریتاک کاربر مسافر کسر یا از وی وصول کند. در صورتی که اعتبار موجود نزد ریتاک به میزان خسارات وارده و هزینه‌های مصروفه بر آن نباشد، کاربر راننده و یا شرکت مجاز به پیگیری وصول مطالبات مذکور خواهد بود.

۷-۴-هزینه‌ی سفر که در هنگام درخواست برای مسافر نمایش داده می‌‌شود برای حداکثر سه نفر و با احتساب بار متعارف محاسبه شده است و در صورتی که تعداد مسافران از این تعداد تجاوز کند یا مسافر دارای بار نا متعارف باشد، ریتاک مجاز خواهد بود قیمت تعیین‌شده را تغییر دهد و به‌تناسب تعداد مسافر یا میزان بار بر این مبلغ بیفزاید. ایجاد هر تغییری در شرایط سفر از سوی مسافر، از قبیل درخواست تغییر مبدأ، مقصد و مسیر سفر یا درخواست توقف در طی مسیر و مانند آن، مشمول حکم اخیر خواهد بود و ریتاک را مجاز خواهد کرد که بر طبق موازین قیمت‌گذاری خود قیمت تعیین‌شده را تغییر دهد. در سایر موارد قیمت تعیین‌شده غیرقابل‌تغییر خواهد بود

-۸-۴در مواردی به تشخیص و صلاحدید شرکت، بسته‌‌های تشویقی (به‌صورت عمومی و برای همه‌ی کاربران یا به‌صورت اختصاصی و برای کاربران خاص)، به‌عنوان هدیه و بدون دریافت هزینه، برای کاربران مسافر در نظر گرفته می‌‌شود که در قالب آن یا مبلغ مشخصی به‌عنوان  هدیه به اعتبار مسافر افزوده می‌‌شود یا تخفیف مشخصی به مسافر اختصاص می‌یابد. در صورتی که بسته‌‌ها دارای تاریخ اعتبار مشخصی باشند، پس از آن تاریخ بلااعتبار خواهند بود. مضاف بر آن و با توجه به ماهیت هدیه‌ایِ بسته‌‌های مذکور، به تشخیص شرکت این بسته‌ها در هر زمانی قابل تغییر، تعلیق یا ابطال خواهند بود و شرکت این حق را برای خود محفوظ می‌‌دارد که بدون تدارک هیچ دلیلی هر یک از این بسته‌ها را غیرفعال نماید.

ماده۵ – مسئولیت ریتاک:

۱-۵- ریتاک با تمام امکانات خود از جمله واحدهای خدمات مشتریان و میانجیگری تمامی تلاش خود را جهت رضایت کاربران، رفع اختلافات ایجاد شده در زمان ارائه و استفادۀ خدمات ریتاک بین کاربران و ایجاد صلح و سازش فی مابین آنها انجام نماید.

۲-۵- ریتاک با استفاده از نظارت‌های خود تلاش می‌کند سرویس با کیفیت به مسافران، سلامت خودرو، زمان ارائۀ سرویس و یا کیفیت و سلامت محصولاتی که با استفاده از سرویس‌های ریتاک خریداری شود ارائه دهد.همچنین شرکت متعهد به تلاش برای ارائه‌ی خدمات باکیفیت است و در این راه تلاش می‌‌کند با به‌روزرسانی نرم‌افزارها متناسب با نیاز کاربران سطح خدمات ارائه‌شده را ارتقا بخشد.

۳-۵- ریتاک تلاش خود را جهت استفاده از سرویس ارائه شده توسط کاربران را محترم می شمارد اما تضمینی نسبت به اجرا شدن آن روی همۀ دستگاه‌ها یا همۀ شبکه‌های ارتباطی (اینترنت، شبکه تلفن‌همراه و …) نخواهد داد.

۴-۵- تمامی اطلاعات کاربران بعنوان اطلاعات محرمانه نزد ریتاک محافظت شده و دسترسی به آن توسط اشخاص ثالث ممنوع بوده مگر برابر تصمیم مقامات صالحه کشور.

تبصره:در مواردی شرکت به کاربران اجازه می‌‌دهد عکس، فایل صوتی یا تصویری، اطلاعات، دست‌نوشته یا نظرات خود را در نرم‌افزارهای ریتاک منتشر کنند. محتوای تولیدشده – و نه کپی‌شده – توسط کاربران به‌شیوه‌ی مذکور در مالکیت کاربران قرار دارد، اما کاربران با بارگذاری این موارد روی نرم‌افزارهای ریتاک و همچنین وب سایت مربوطه اجازه‌ی استفاده، تغییر و انتشار آن را به هر نحو و در هر زمان به‌صورت رایگان، غیرقابل‌رجوع و قابل انتقال به شرکت واگذار می‌‌کند.

۵-۵- چنانچه هر یک از کاربران ریتاک در زمان استفاده از خدمات آن با مشکلی مواجه شوند برابر شرایط فوق می‌توانند شکایت خود را از طریق واحدهای خدمات مشتریان ریتاک مطرح و ریتاک پیگیری لازم و تلاش خود را جهت حل و فصل اختلافات بعمل خواهد آورد.

۶-۵- جهت اطلاع بیشتر کاربران با نحوه و شرایط ارائۀ خدمات ریتاک و استفاده از اپلیکیشن های مسافر همۀ اطلاعات مورد نیاز کاربران توسط ریتاک در اپلیکیشن قرار داده شده است و اشخاص می‌توانند با مراجعه به قسمت مذکور و مطالعۀ آنها کاملا با شرایط ذکر شده و خدمات ریتاک آشنا شوند. همچنین همکاران ما در واحد خدمات مشتریان پاسخگوی هر گونه ابهام و سوال کاربران هستند.

-۷-۵شرکت متعهد می‌‌شود که اطلاعات ذخیره‌شده در برنامه‌ی ریتاک را تنها در جهت بهبود کیفیت خدمات استفاده نماید، در نتیجه ارائه‌ی شماره‌ی همراه مسافر به راننده برای پیدا کردن محل دقیق مسافر هنگام سوار شدن یا اعلام جا ماندن وسایل مسافر در خودرو بلااشکال است.

-۸-۵شرکت متعهد است کلیه تغییرات، اصلاحات و الحاقات قرارداد حاضر را از طریق نرم‌افزارهای ریتاک ، ای‌میل یا پیامک به کاربران اطلاع دهد. هر کاربر می‌‌تواند عدم تمایل خویش را نسبت به استفاده از خدمات پیامکی نرم‌افزار اعلام کند و تقاضای قطع این خدمات را داشته باشد. در صورت طرح چنین تقاضایی، نظر به امکان ایجاد اختلال در روند خدمت‌رسانی، مسئولیتی متوجه شرکت نیست و کاربر حق اعتراض نخواهد داشت.

-۹-۵نظر به این‌که ریتاک تنها خدمات نرم‌افزاری ارائه می‌‌دهد و در حمل‌ونقل مسافر دخالت ندارد، شرکت هیچ‌گونه تضمینی در خصوص کیفیت خودرو، سلامت فنی آن، صلاحیت و مهارت رانندگان، زمان دریافت خدمات و کیفیت سرویسی که راننده به مسافر ارائه می‌‌دهد نخواهد داشت. همچنین در صورت تحویل کالا یا بسته توسط مسافر به راننده، شرکت هیچ گونه مسئولیتی در قبال مفقود شدن یا سلامت آن در هنگام تحویل به عهده نخواهد داشت.

-۱۰-۵ شرکت هیچ‌گونه مسئولیتی در خصوص عملکرد اشخاص ثالث – که ممکن است موجب حدوث نقص یا اشکال و ایرادی در حساب کاربری کاربر گردد – نخواهد داشت.

-۱۱-۵ شرکت نمی‌‌تواند اجرا شدن برنامه‌ی ریتاک را در تمامی سخت‌افزارها، دستگاه‌های تلفن همراه هوشمند یا شبکه‌های ارتباطی تضمین نماید.

ماده ۶ – مسئولیت مسافران:

۱-۶- مسئولیت همۀ اقدامات و افعال کاربران مسافر که ناشی از عدم رعایت قوانین موضوعه جمهوری اسلامی ایران از جمله قانون مجازات اسلامی (ارتکاب جرم در هنگام سفر) و قوانین مدنی (ورود خسارت به اموال کاربر)  و دیگر قوانین موضوعه مربوطه باشد، برعهدۀ شخص متخلف بوده و ریتاک هیچ گونه مسئولیتی در قبال اعمال و افعال فوق نداشته و نخواهد داشت و این حق برای ریتاک محفوظ می باشد ضمن غیر فعال کردن متخلف، از طریق مراجع صالح اقدامات قانونی را علیه نامبرده به منظور احقاق حقوق قانونی ریتاک بعمل آورد.

۲-۶- هر گونه اقدامی از سوی مسافران که منجر به ورود خسارت به شهرت تجاری، نام و اعتبار ریتاک شود تخلف از شرایط قراردادی و قانونی تلقی و ریتاک حق غیر فعال نمودن کاربر و اقدام قانونی علیه وی را جهت مطالبه خسارت و احقاق حقوق قانونی خود را خواهد داشت.

-۳-۶ مسافر مجاز نیست حساب کاربری خود را برای استفاده در اختیار دیگر اشخاص – اعم از حقیقی و حقوقی و به‌ویژه افراد زیر ۱۸ سال – قرار  دهد یا آن را به هر نحو به دیگری منتقل نماید. در صورت تخلف، مسئولیت تمام اقدامات انجام شده توسط دیگران به‌عهده‌ی صاحب حساب کاربری خواهد بود.

-۴-۶ مسئولیت تمامی فعالیت‌هایی که از طریق حساب کاربری انجام می‌‌شود مطلقاً به‌عهده‌ی شخص کاربر مسافراست، در نتیجه ضروری است  که کاربر در حفظ اطلاعات حساب کاربری خود، از جمله نام کاربری و رمز عبور، حداکثر اقدامات لازم را مبذول دارد و از این طریق مانع استفاده‌ی دیگران از آن گردد. همچنین ضروری است که کاربر در صورت ظن به دسترسی ثالث به حساب کاربری خود کاربر در اسرع وقت نسبت به تغییر رمز عبور خود اقدام نماید و در صورت لزوم شرکت را مطلع کند تا حساب کاربری مذکور را مسدود نماید.

-۵-۶کاربر متعهد است که در استفاده از خدمات ریتاک تمامی قوانین جمهوری اسلامی ایران را رعایت کند، نرم‌افزار را برای اهداف قانونی  به‌کار گیرد و در همه حال، با در نظر گرفتن حیثیت تجاری نرم‌افزارهای ریتاک و شرکت، مرتکب رفتاری نشود که اعتبار نرم‌افزارهای ریتاک را خدشه‌‌دار نماید. مسئولیت هر نوع اقدام کاربر که منجر به بروز آسیب بدنی، جانی یا مالی گردد به‌عهده‌ی کاربر است و شرکت در این خصوص مسئولیتی نخواهد داشت.

-۶-۶کاربر تنها مجاز است از ریتاک برای رفع نیازهای شخصی استفاده کند و باید از استفاده‌ی تجاری از خدمات آن اجتناب نماید. در صورت تخلف، چهار برابر هزینه‌ی سفرهای انجام شده از سوی متخلف به‌عنوان وجه‌التزام تخلف از وی اخذ خواهد شد. وصول این مبلغ نافی حق شرکت برای طرح دعوای جبران خسارت وارده نخواهد بود. بدیهی است این حکم شامل اشخاص حقوقی که وفق مفاد بند ۲-۲ این قرارداد در نرم‌افزارهای ریتاک به‌عنوان مسافر اقدام به ایجاد حساب کاربری نموده‌اند تا حمل‌ونقل اشخاص مرتبط با شرکت را از این طریق به انجام رسانند نمی‌گردد.

-۷-۶کاربر اقرار می‌‌نماید که با افتتاح حساب کاربری در ریتاک تنها مجوز استفاده‌ی غیرانحصاری، غیرقابل‌انتقال و محدود از خدمات آن را  دریافت می‌‌کند و به این ترتیب مدعی مالکیت یا حقی نسبت به ریتاک (اعم از کپی‌رایت، علامت تجاری و سایر حقوق معنوی آن) نیست، در غیر موارد مصرح در این قرارداد اجازه‌ی استفاده از نام و علامت تجاری و خدمات نرم‌افزارهای ریتاک را ندارد و در همه حال متعهد به رعایت حقوق معنوی شرکت نسبت به نرم‌افزارها و ملحقات آن خواهد بود.

-۸-۶ کاربر می‌‌پذیرد که قرارداد حاضر یک قرارداد قابل رجوع و جایز از سوی شرکت است و شرکت می‌‌تواند هر زمان تنها به صلاحدید خود و بدون نیاز به تدارک هیچ‌گونه دلیلی، یک حساب کاربری را مسدود کند و مانع استفاده‌ی کاربر از خدمات ریتاک گردد.

-۹-۶کاربر متعهد است که پس از اتمام سفر از اطلاعاتی که در نتیجه‌ی استفاده از خدمات ریتاک کسب نموده است استفاده نکند و از ذخیره‌ی این اطلاعات به هر شکل ، اعم از ذخیره‌ی اطلاعات در دستگاه تلفن همراه یا سایر موارد – اجتناب نماید.

-۱۰-۶کاربر متعهد است تمامی تغییرات، الحاقات و اصلاحاتی را که توسط شرکت از طریق پیامک، ای‌میل یا نرم‌افزارهای ریتاک در خصوص استفاده از خدمات ریتاک و شرایط آن برای کاربر ارسال می‌‌گردد مطالعه نماید و در صورت موافقت آن را تأیید نماید. تأیید مزبور ممکن است در قالب یک علامت،کلمه، عدد، عبارت، نام تایپ‌شده و امثال آن به‌عمل آید که به سند ارسالی الحاق می‌‌شود و همانند امضای دست‌نویس دارای آثار حقوقی است و امضاکننده را به مفاد سندی که به‌طریق مزبور امضا نموده است متعهد و ملتزم می‌‌نماید.

-۱۱-۶کاربر می‌‌پذیرد که بسته‌های تشویقی اختصاصی (و نه بسته‌های تشویقی عمومی)، که در بند ۸-۴ قرارداد پیش‌بینی شده است، برای استفاده‌ی شخصی وی در نظر گرفته شده و به همین دلیل می‌‌بایست از انتقال و فروش آن‌ها اجتناب نماید.

۱۲-۶کاربر می‌‌پذیرد که اعتبار ناشی از بسته‌های تشویقی – پیش‌بینی‌شده در بند ۸-۴ قرارداد – غیرقابل‌تبدیل به وجه نقد است و از این رو کاربر نمی‌‌تواند وجه معادل بسته‌های تشویقی را از شرکت مطالبه نماید.

-۱۳-۶ در صورتی که یک فرد با مشخصات هویتی معین هم‌زمان به‌عنوان «مسافر» برای یک سفر درخواست ارسال و همان فرد این درخواست را به‌عنوان «راننده» قبول کند، عمل مزبور تقلب قلمداد می‌‌شود و شرکت را مجاز خواهد نمود که چهار برابر هزینه‌ی سفر انجام‌شده به‌طریق فوق  را از متقلب وصول نماید. در شرایطی که این مبلغ تکافوی جبران خسارت وارده را نکند، شرکت مجاز خواهد بود بنا به تشخیص خود خسارت وارده را از متقلب مطالبه نماید. وصول این مبالغ نافی حق شرکت برای انسداد حساب کاربری مذکور نخواهد بود. در صورتی که که وابستگان یک فرد با همکاری وی اقدام به اعمال مشابه کنند یا کاربران به هر شکل نسبت به شرکت اِعمال حیله و تقلب نمایند و بدین‌وسیله موجبات ضرر شرکت را فراهم آورند، مشمول حکم اخیر خواهند بود.

ماده ۷ – شرایط بار و وسائل همراه مسافر بشرح زیر است :

۱-۷- وسایلی که مسافر نباید به همراه داشته باشد عبارت است از مواد منفجره، محترقه، مواد سمی، اسیدی، بیماری زا و بد بو، مایعات و جامدات اتش زا و سوختی، مواد و وسایل رادیواکتیو بارهای حجیم مانند بسته های بزرگ.

۲-۷- وسایل همراه مسافر باید متناسب با فضای داخل اتاق بوده به نحوی که متعارف محسوب و وزن و نوع آن متناسب با وزن و شرایطی باشد که از طرف کارخانۀ سازندۀ خودرو تعیین شده باشد.

۳-۷- بار غیر متعارف در اتاق، باری است که مسافر نباید در اتاق همراه داشته باشد و باید حمل آن توسط صندوق خودرو انجام پذیرد از قبیل صندوق میوه، محوله تجاری و سایر محموله‌های غیر متعارف.

۴-۷- انتقال بار و کالا بدون حضور مسافر (مالک کالا) توسط کاربر ریتاک ممنوع است و کاربر حق ارسال کالا را نخواهد داشت، در صورت عدم رعایت، همۀ مسئولیت‌های ناشی از این تخلف برعهدۀ اقدام کنندگان آن است و ریتاک حق دارد نسبت به قطع دسترسی اقدام و مبادرت به پیگیری قانونی از جمله مطالبۀ خسارت از شخص متخلف کند.

ماده ۸ – موارد فنی :

۱-۸- کاربر حق ندارد هیچگونه تلاشی در جهت استخراج سورس کد (Source Code) نرم‌افزارهای ریتاک شامل دیکامپایل(Decompile) ، مهندسی معکوس(Reverse Engineering) یا فعالیتهای مشابه انجام دهد، مگر اینکه اجازۀ چنین کاری به صورت قانونی صادر شده باشد.

۲-۸- کاربر مجاز نیست با استفاده از روشهای Framing یا Mirroring یا روشهای دیگر نسخۀ دیگری از سرویس ریتاک را روی سرورهای دیگر ارائه کند. همچنین کاربر مجاز نیست در نرم‌افزار ریتاک یا در روش ارائۀ سرویس ریتاک تغییر یا اخلالی ایجاد کند.

۳-۸- کاربر حق ندارد برنامه یا اسکریپتی با هدف ایندکس گذاری (Indexing)، مطالعه یا هر گونه فعالیت داده‌کاوی روی سرویس اجرا کند

۴-۸- کاربر حق ندارد هیچ فعالیتی در راستای حصول دسترسی غیرقانونی و غیر متداول به هیچ بخش سرویس ریتاک یا سرویس های مرتبط با ریتاک انجام دهد

ماده ۹ – قطع خدمات ریتاک:

ریتاک در شرایطی که به هر دلیل به این نتیجه برسد حضور یک کاربر (راننده یا مسافر) میتواند برای شرکت یا سایر مسافران یا رانندگان خطرناک باشد یا مطلوب نباشد حق حذف دسترسی کاربر مذکور به سرویس ریتاک را دارد. در این صورت، کاربر حق طرح هیچگونه ادعا و یا اعتراضی را نخواهد داشت.

ماده ۱۰ – توافق از راه دور :

-۱-۱۰کاربر توافق میکند جهت مبادلۀ آسان اطلاعات، همۀ تغییرات و الحاقیه‌های قوانین و مقررات حاضر اعم از تغییر و اضافه کردن شروط آن، ارسال اخطاریه و ابلاغیه‌های مربوط به ریتاک ، از طریق سیستم رایانه‌ای ریتاک بعمل آید و کاربر ضمن پذیرش اطلاع از شرط و روند اجرایی آن موافقت خود را نسبت به اعمال شرط مذکور اعلام میکند.

-۲-۱۰ مسئولیت حفظ و حراست از حساب کاربر برعهدۀ کاربر بوده و کاربر ضمن پذیرش این مسئولیت، همۀ داده پیام‌های صادره از طریق حساب کاربری مذکور را منتسب به خود دانسته و هرگونه ادعایی نسبت به انکار، تردید و جعل داده پیام‌های ارسال شده از ناحیۀ نامبرده غیر قابل استماع و مردود است.

-۳-۱۰کاربر میپذیرد هر گونه رویه، اشکال، نماد ها ،علامت وعبارات مبین تائید و اعلام قبولی و تصدیق داده پیامهای صادره از طرف ریتاک به منزله امضا الکترونیکی و قبولی محسوب میشود و هر گونه ادعائی نسبت به امضا و قبولی مذکور غیر قابل استماع و مردود است.

-۴-۱۰ کاربر با عضویت در سرویس ریتاک قصد و اراده خود را نسبت به پذیرش انعقاد هرگونه اقدام و عمل حقوقی از جمله عقود و معاملات از راه دور و از طریق سیستم رایانه‌ای و الکترونیکی اعلام میکند.

ماده ۱۱ – مالکیت حقوق معنوی نرم‌افزارهای ریتاک:

مالکیت معنوی نرم‌افزارهای ریتاک و تمام ملحقات آن (از جمله نام، علامت تجاری و خدمات ارائه‌شده تحت این نام و …) متعلق به شرکت پیشتازان ایده آفرین ارتباطات ورنا است و در نتیجه:

-۱-۱۱ کاربران تنها اجازه‌ی استفاده‌ی محدود و غیرانحصاری از خدمات آن را تحت شرایط قرارداد حاضر دارند، بدون آن که این استفاده حقی برای آن‌ها نسبت به مالکیت نرم‌افزارهای ریتاک یا سایر حقوق معنوی مربوطه ایجاد نماید یا اجازه‌ی استفاده از نام، علامت تجاری، لوگو و … را به آن‌ها اعطا نماید.

-۲-۱۱ کاربران نمی‌‌توانند نرم‌افزارهای ریتاک را تغییر دهند، بازتولید یا بازنویسی کنند یا از آن برای تولید یک برنامه‌ی مشابه استفاده نمایند.

-۳-۱۱ کاربران مجاز به استفاده از خدمات نرم‌افزارهای ریتاک جز در شرایط مقرر در این قرارداد نیستند و حق اجاره، فروش به‌طور کلی انتقال نرم‌افزارهای ریتاک و حقوق ناشی از آن یا نمایش عمومی آن را نخواهند داشت.

-۴-۱۱ کاربران نمی‌‌توانند به هیچ‌یک از سرویس‌‌ها و برنامه‌ها و شبکه‌ی مرتبط با سرورها به‌صورت غیرمجاز دسترسی پیدا کنند یا در این راستا تلاشی انجام دهند و نیز نمی‌‌توانند با استفاده از مهندسی معکوس یا مترجم وارون به کد سطح بالا یا زبان ماشین دست پیدا کنند.

-۵-۱۱ کاربران نمی‌‌توانند برنامه را مشابه‌سازی کنند یا بخشی از برنامه را درون برنامه‌ی دیگری استفاده نمایند.

ماده ۱۲– مدت قرارداد:

قرارداد حاضر، از تاریخ ورود به نرم افزار به مدت یک سال شمسی معتبر و لازم الاجراست و پس از آن، به طور خودکار به صورت سالانه تمدید خواهد شد مگر این که شرکت مایل به ادامه همکاری با کاربر نباشد که در این صورت حساب کاربری راننده توسط شرکت مسدود خواهد شد و این امر به منزله مخالفت با تمدید قرارداد و در نتیجه پایان رابطه قراردادی فی مابین خواهد بود.

ماده ۱۳ – قانون حاکم و شیوه‌ی حل اختلاف:

قرارداد حاضر از هر نظر تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و در صورت بروز اختلاف طرفین تلاش خواهند کرد تا اختلاف خود را به‌صورت مسالمت‌آمیز و از راه گفت‌وگو حل‌وفصل نمایند. در صورت عدم حصول نتیجه داور سوم مرضی الطرفین با توافق طرفین منصوب میگردد تا اختلاف حل و فصل گردد و در صورت عدم حصول توافق هر یک از طرفین ، اختلاف از طریق مراجعه به مراجع قضایی  حل‌وفصل خواهد شد.